DNO MIEDNICY

Mówiąc bardzo prosto dno miednicy to obszar o kształcie rombu, który ograniczony jest przez: od przodu przez spojenie łonowe, więzadło łukowate łonowe i gałęzie dolne kości łonowych, bocznie przez gałęzie kości kulszowych łącznie z guzami kulszowymi i od tyłu prze więzadła krzyżowo-guzowe oraz wierzchołek kości guzicznej.

MIĘŚNIE DNA MIEDNICY to aparat wieszadłowy- skomplikowany system mięśni, powięzi i więzadeł, rozpiętych między kostnym rusztowaniem miednicy. Ten mięśniowo – więzadłowy układ zamyka od dołu nasz tułów, utrzymując w odpowiednim położeniu narządy położone w obrębie miednicy mniejszej.

 • Mięśnie dna miednicy są mięśniami poprzecznie prążkowanymi, czyli sterowanie ich ruchem podlega świadomej (ale i też odruchowej) kontroli ze strony układu nerwowego.
 • W 70 % są to włókna wolnokurczliwe (STF – slow twich fibers), a jedynie 30% to włókna szybkokurczliwe (FTF – fast twich fibers). 
  Włókna wolnokurczliwe tworzą mięśnie posturalne (toniczne), które przyzwyczajone są do długotrwałej pracy. Mogą dłużej pracować, są bardziej odporne na zmęczenie, ale jednocześnie dłużej się regenerują.
 • Włókna szybkokurczliwe (fazowe) pracują szybko ale z mniejsza siłą, są mniej odporne na zmęczenia ale i szybciej się relaksują. W przypadku pracy dna miednicy zapobiegają gubieniu moczu przy gwałtownych wzrostach ciśnienia na pęcherz.

Wraz z ewolucją człowieka i osiągnięciem dwunożności przy zachowanej pionowej postawie ciała, cały ciężar trzewi zaczął spoczywać na dnie miednicy. 

 

Do zadań DNA MIEDNICY należy:

 • utrzymanie prawidłowej topografii organów miednicy mniejszej i jamy brzusznej oraz zapobieganie ich ewentualnemu przemieszczanie się w dół,
 • reagowanie reflektoryczne, czyli odruchowe napinanie się podczas zmian ciśnienia śródbrzusznego (jakie ma miejsce np. podczas kaszlu, kichania, śmiania się, skakania itp.),
 • zamykanie cewki moczowej/odbytu w fazie gromadzenia moczu/ kału dla zapewnienia kontynencji,
 • otwieranie/ rozluźnianie cewki moczowej/odbytu w fazie oddawania moczu/kału, a także podczas współżycia oraz porodu (poród jest najbardziej ekstremalną formą rozluźnienia dna miednicy),
 • głębokie stabilizowanie tułowia (we współpracy z mięśniem poprzecznym brzucha, przeponą oddechową i mięśniem wielodzielnym).

DNO MIEDNICY vs CIĄŻA

Ciąża to wyjątkowy, a zarazem wyczerpujący okres dla organizmu kobiety, znacznie obciążający mięśnie dna miednicy. Dlatego ważne jest aby przygotowywać nasze ciało do tego stanu oraz odpowiednio o nie dbać już będąc w ciąży. W związku z funkcjami jakie spełniają mięśnie dna miednicy ćwiczenia powinny zawierać zarówno komponentę wzmacniającą, jak i rozluźniającą.

Do 36/37 tygodnia ciąży ważne jest zarówno aktywizowanie jak i rozluźnianie mięśni krocza, a po tym czasie główny nacisk się kładzie na relaks.

Jakie są korzyści z ćwiczeń mięśni dna miednicy?

 • Uelastycznianie tej grupy mięśni,
 • Przygotowanie do porodu, 
 • Zmniejszenie ryzyka ich uszkodzenia podczas akcji porodowej,
 • Szybsza regeneracja po rozwiązaniu.