Ból nadgarstka a leczenie fizjoterapeutyczne
Bez kategorii

Ból nadgarstka. Co on może oznaczać?

Ból nadgarstka to dolegliwość, która może wpływać na codzienne funkcjonowanie, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Nie tylko utrudnia wykonywanie prostych czynności, ale także może świadczyć o różnych schorzeniach. Fizjoterapia Poznań staje się kluczowym narzędziem w diagnozowaniu i leczeniu bólu nadgarstka, skierowanym na poprawę ruchomości, redukcję bólu oraz przywracanie pełnej funkcji.

Ból nadgarstka – przyczyny

1. Zespół cieśni nadgarstka (CTS)

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka jest zespół cieśni nadgarstka. W tej przypadłości ucisk nerwu środkowego, zwłaszcza podczas powtarzających się ruchów, może prowadzić do bólu, drętwienia i osłabienia mięśni dłoni.

2. Zapalenie ścięgna

Zapalenie ścięgna, zwłaszcza w obszarze nadgarstka, może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości. Dotyczy to szczególnie osób wykonujących powtarzające się ruchy ręką, takie jak pisanie czy prace manualne.

3. Artretyzm

Choroby zwyrodnieniowe stawów, zwłaszcza artretyzm, mogą objawiać się bólem nadgarstka. Degeneracja stawów prowadzi do utraty chrząstki, co powoduje ból i sztywność.

4. Urazy

Urazy, takie jak skręcenie, zwichnięcie czy złamanie nadgarstka, są oczywistymi przyczynami bólu. Fizjoterapia jest niezbędna w procesie rehabilitacji po tego typu urazach.

Ból nadgarstka. Co na to fizjoterapia?

Fizjoterapeuci przeprowadzają dokładną ocenę pacjenta, obejmującą badanie zakresu ruchu, ocenę siły mięśniowej oraz identyfikację obszarów bólowych. To pozwala na precyzyjną diagnozę i dostosowanie planu leczenia. Na podstawie diagnozy opracowują indywidualizowany program ćwiczeń, skoncentrowany na wzmacnianiu mięśni, poprawie elastyczności oraz przywracaniu pełnej funkcji stawu nadgarstkowego.

Terapia manualna, w tym masaż Poznań i manipulacje stawowe, może być skuteczną metodą w łagodzeniu bólu i przywracaniu równowagi biomechanicznej.

Co więcej, w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, fizjoterapeuci mogą wykorzystać techniki odmrażania nerwu, które zmniejszają ucisk i poprawiają funkcję nerwu.

Skuteczność fizjoterapii w leczeniu bólu nadgarstka

Skuteczność fizjoterapii w leczeniu bólu nadgarstka opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta. Poprzez eliminację przyczyny bólu, wzmacnianie struktur mięśniowo-szkieletowych oraz edukację pacjenta na temat profilaktyki, fizjoterapeuci pomagają w powrocie do pełnej sprawności.

Wniosek jest jednoznaczny: fizjoterapia Poznań stanowi integralną część kompleksowego leczenia bólu nadgarstka. Regularne sesje fizjoterapeutyczne nie tylko łagodzą objawy, ale również wspierają proces zdrowienia, przywracając pacjentowi zdolność do aktywnego i bezbolesnego życia. Dlatego też, w przypadku bólu nadgarstka, skonsultowanie się z doświadczonym fizjoterapeutą jest kluczowe dla skutecznej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *